Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Poniżej znajdują się przydatne przed wyjazdem informacje.

Jeśli nie znaleźliście poniżej odpowiedzi na nurtujące Was pytania zapraszamy do kontaktu 🙂

 

 

Biuro Nautica jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00.

tel.: 12 626 00 36, wew. 12, kom.: 797 025 117

safari@nautica.pl


Jak przygotować się do safari nurkowego w Egipcie?

Wszystkie istotne informacje dotyczące przelotów z Polski do Egiptu dostaniesz w mailu wysyłanym przez nas kilka tygodni przed wylotem. Istotne jest, że do odprawy w Polsce potrzebny jest tylko ważny paszport; wizę egipską kupuje się dopiero na lotnisku po wylądowaniu. (…)

 

Jeśli dawno nie nurkowałeś, dobrze będzie, jeśli udasz się na konsultację lekarską w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań do nurkowania. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych koniecznie zabierz ze sobą oświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań.

Jeśli chodzi o sprzęt nurkowy, brak kilku jego części nie jest problemem. Na łodzi będzie możliwe wypożyczenie poszczególnych elementów, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby.Każdy uczestnik safari musi mieć następujące elementy wyposażenia:
Sugerowana pianka 7 mm lub 5 mm z 5 mm docieplaczem. Rekomendujemy zabranie „żylety”, kaptura, rękawiczek, latarki na nurkowania nocne. Każda osoba musi mieć indywidualny komputer nurkowy oraz boję sygnalizacyjną typu „cygaro” ze szpulką lub kołowrotkiem, płetwy (rekomendujemy paskowe + buty), maskę, fajkę, jacket lub skrzydło, automat oddechowy.
Butle oraz balast są dostępne na łodzi.

Poza miesiącami letnimi, kiedy temperatury w Egipcie osiągają najwyższe wartości, pamiętajcie o zabraniu bluzy, dłuższych spodni i odzieży przeciwwiatrowej. Oprócz tego przydadzą się T-shirty i krótkie spodenki – dobrze jest przygotować się na każdą pogodę. Po pokładach zewnętrznych można poruszać się w lekkim obuwiu, najlepiej zakrywającym palce, natomiast w salonie i w kabinach poruszamy się na bosaka – zgodnie z egipską tradycją.


Na czym polega safari nurkowe w Egipcie?

Safari nurkowe to wyjątkowy tydzień, który spędzamy w całości na łodzi nurkowej na otwartym morzu. Codziennie przepływamy do kolejnych miejscówek nurkowych, docierając do miejsc niedostępnych podczas jednodniowych wycieczek z lądu. (…)

Safari to jedyna okazja na spotkania z tak różnorodnymi stworzeniami podwodnymi; każda z tras bogata jest zarówno w nurkowania płytsze, w ogrodach koralowych, jak i głębsze, w towarzystwie rekinów lub innych wyjątkowych zwierzaków.
Safari nurkowe to również wygoda i bezpieczeństwo, nad którymi czuwać będzie załoga łodzi. Mimo dużej ilości nurkowań, sprzęt zmontujemy raz – pierwszego dnia, a zapas powietrza w butlach będzie uzupełniany przed każdym pojedynczym nurkowaniem przez członków załogi.
Za to pomiędzy nurkowaniami czekają na Was wygodne kanapy i fotele, na których możecie zażyć kąpieli słonecznych, poczytać książkę, wyspać się lub zintegrować się z pozostałymi uczestnikami safari.
Załoga zadba również o to, abyśmy nie byli głodni. Oprócz trzech regularnych posiłków przygotują dla nas palety z owocami, koktajle i orzeźwiające przekąski.
Podsumowując, tydzień ten opisać można używając słynnego wśród nurków powiedzenia: „EAT, SLEEP, DIVE, REPEAT”. Czy to nie brzmi jak definicja wakacji marzeń? 😉


Ile nurkowań wykonam w trakcie safari nurkowego w Egipcie?

Podczas 6 dni nurkowych wykonujemy między 18-21 nurkowań. Ich ilość uzależniona jest przede wszystkim od wybranej trasy. (…)

Pierwszego dnia wykonujemy dwa lub trzy nurkowania, w dniach 2-5 trzy lub cztery, a ostatniego dnia safari schodzimy pod wodę dwa razy i przygotowujemy nasze organizmy do przelotu samolotem do Polski. Liczba nurkowań jest zmienna, gdyż w pewnych miejscach (np. Wyspy Braci, Dedalus Reef) nurkowania nocne są niedozwolone z uwagi na bezpieczeństwo nurków. W pozostałych miejscach nurkowania nocne są jednymi z najbardziej ekscytujących, szczególnie doceniają je fotografowie. Jeśli nigdy nie nurkowałeś nocą, podczas safari możliwe będzie zrealizowanie specjalizacji nocnej.


Jak wygląda dzień na safari nurkowym?

Przede wszystkim należy przygotować się na bardzo wczesne wstawanie, które początkowo lubi budzić zrozumiałe opory ;). Po jakimś czasie jasne staje się, że po pierwsze poranne nurkowanie (jak każde inne) można ominąć, a po drugie to właśnie rano mamy największą szansę na spotkanie dużej ilości aktywnych o tej porze zwierząt morskich. Dla tych pięknych chwil pod wodą z pewnością warto jest wstać nawet o 5:30. (…)

Ramowy plan dnia nurkowego przedstawia się następująco:

5:30 – Pobudka, czas na wypicie kawy, herbaty, zjedzenie ciastka
5:45 – Briefing (odprawa) przed porannym nurkowaniem
6:00 – Poranne nurkowanie
8:00 – Śniadanie, a po nim czas na powrót do snu, integrację i opalanie
10:30 – Briefing przed drugim nurkowaniem
11:00 – Drugie nurkowanie
12:30 – Lunch i czas wolny
14:30 – Briefing przed popołudniowym nurkowaniem
15:00 – Trzecie nurkowanie
17:00 – Podwieczorek, czas wolny
19:00 – Briefing przed nurkowaniem nocnym
19:30 – Nurkowanie nocne
21:00 – Kolacja, a po niej czas na wieczorną integrację


Jak wyglądają posiłki na łodzi safari?

Posiłki przygotowywane na łodzi przez szefa kuchni to połączenie kuchni egipskiej i znanej nam europejskiej. (…)

Na śniadanie dostaniemy więc omlet, jajecznicę, naleśniki, sery, owoce, tosty i egipskie „berety”. Na obiad zjemy wołowinę, kurczaka, owoce morza, ryż makaron oraz warzywa, a na kolację zupę, dania mięsne i deser. Pomiędzy nurkowaniami dostaniemy również lekkie, orzeźwiające przekąski, takie jak owoce, ciasta, koktajle, soki lub tosty. Oprócz tego do dyspozycji uczestników jest samoobsługowy mini-barek, w którym możemy sięgnąć po batona, kawę, herbatę, lub zimny napój z lodówki. Na łodzi znajdują się dystrybutory wody pitnej do dyspozycji nurków.


Jak zarezerwuję miejsce na safari?

Przed rezerwacją należy zapoznać się z terminarzem safari, który znajdziecie w zakładce TERMINY I CENNIK, a następnie wybrać najbardziej odpowiadającą Wam trasę i jej termin. Jeśli nie możecie się zdecydować, która trasa będzie dla Was najlepsza, zapraszamy do przeczytania artykułu „Którą trasę safari wybrać?” oraz opisów poszczególnych tras w zakładce TRASY SAFARI. (…)

Kolejnym krokiem powinno być upewnienie się, czy na wybrany przez was termin są jeszcze wolne miejsca. Dokonać tego można w biurze NAUTICA, drogą mailową (safari@nautica.pl) lub telefonicznie (tel: 797 025 117, 12 626 00 36, dostępne pon-pt 10:00-18:00). Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wpłacić zaliczkę zgodnie z warunkami rezerwacji imprezy.

Nautica Safari zapewnia kompleksową obsługę podczas wyjazdu:
przelot z Polski do Egiptu (i z powrotem),
transfer z lotniska na łódź (i z powrotem)
polskiego instruktora nurkowania
przewodników nurkowych
możliwość realizacji kursów nurkowych

Safari rozpoczynamy najczęściej z portów w Hurghadzie lub Marsa Alam, rzadziej z Safagi, Marsa Galeb czy Hamaty. Transfer z lotniska na łódź trwa od 20 min (w przypadku startu z Hurghady) do 3,5 godziny (start z Marsa Alam). W przypadku dłuższych transferów zapewniamy przekąski w postaci „lunch boxów”.


Co należy spakować do apteczki na safari?

Apteczka – czyli absolutne MUST HAVE każdego rafokrążcy 😉 (…)

Podstawowa zasada dotycząca chorowania na safari nurkowym oraz bezpośrednio przed nim brzmi następująco: NIE CHORUJEMY!
Czeka nas 6 fascynujących dni nurkowych w bardziej lub mniej legendarnych miejscówkach – jedno jest pewne – żal opuścić którąkolwiek z nich! Specyfika safari nurkowego, poza wszystkimi swoimi zaletami, ma jeden zasadniczy mankament: na łodzi brak dostępnej całą dobę apteki. Wobec tego kierujemy się znanym powiedzeniem, że przezorny zawsze ubezpieczony i poświęcamy część miejsca w bagażu rejestrowanym na potencjalnie przydatne elementy apteczki.

Naturalnie, na łodzi safari znajduje się ogólnodostępna apteczka, jednak jej zasoby nie są nieograniczone.

Poza najbardziej podstawowymi lekami opisanymi w poprzednim pytaniu zalecane jest zaopatrzenie się w następujące pozycje:

Po pierwsze – coś na niestrawność (np. cieszące się powodzeniem tabletki Rennie). Podczas safari możemy przypadkowo nałykać się słonej wody lub doznać bliższego kontaktu z miejscowymi mikroorganizmami. Poza tym łatwo zapomnieć się pośród wszystkich przysmaków oferowanych przez załogowych kucharzy i nabawić się słynnej „zemsty faraona”.

Po drugie – morze bywa niespokojne, a wtedy niektóre osoby zaczynają czuć się nie najlepiej. W takim wypadku na łodzi dostępny jest egipski lek na chorobę morską Dramanex. Nie polecamy go jednak w charakterze cukierków.. W takich okolicznościach sprawdza się również Aviomarin.

Po trzecie – newralgiczny temat jakim dla każdego nurka są uszy. Pamiętamy o ich ochronie oraz osuszaniu po wyjściu z wody. Popularna staje się suszarka do uszu lub w razie czego krople do uszu. W ramach profilaktyki przed wyjazdem zadbajmy o ich czystość pozbądźmy się z nich woskowiny za pomocą preparatów ją rozpuszczających.

Po czwarte – środki przeciwbólowe.

Po piąte – w razie odwodnienia, o które przy 4 nurkowaniach dziennie i przebywaniu na pełnym słońcu wcale nietrudno, polecamy Orsalit – płyn zapobiegający odwodnieniu organizmu.

Po szóste i ostatnie – jeśli wierzycie suplementy zabierzcie je ze sobą! (Nie można ograniczać prawa ludzi do przyjmowania substancji, po których czują się lepiej, czy też pewniej, albo też, skoro już o tym mowa, widzą małe tańczące fioletowe wróżki) 😉

Nam pozostaje życzyć Wam duużo zdrowia!


Jak radzić sobie z chorobą morską podczas safari?

Choroba morska to największa obawa osób jadących na safari po raz pierwszy. Zwykle jednak zmartwienia te są daremne – nasza łódź cumuje zawsze po zawietrznej stronie rafy, gdzie woda jest spokojna. A jeśli trafiliśmy na wietrzny tydzień, błędnik szybko przyzwyczaja się do bujania i nie jest ono odczuwane w przykry sposób. Jeśli jednak uczestnik safari czuje się nie najlepiej, w pokładowej apteczce znajdziemy lek DRAMENEX (odpowiednik Aviomarinu).


Jaka pogoda panuje na Morzu Czerwonym?

Pomimo licznych teorii mówiących o tym w jakim czasie na danej trasie spotkamy najlepszą pogodę, z doświadczenia wiemy że Morze Czerwone, jak każde inne, jest nieprzewidywalne i nie posługuje się regułami. Naturalnie miesiące zimowe i późna jesień charakteryzują się występowaniem silniejszych wiatrów, nie oznacza to jednak gwarancji spokojnego morza w okresie wiosenno-letnim. Można przyjąć, że w miejscach mocniej wysuniętych na otwarte morze (Brothersy, Dedalus, Zabarghad) falowanie będzie odczuwane silniej niż w strefie przybrzeżnej (Johns’y, Wraki Północy).


Co zabrać ze sobą na safari nurkowe w Egipcie?

Przed wylotem na safari koniecznie pamiętaj o zabraniu: (…)

  • Dokumentów: paszport, licencja nurkowa (oraz nitroksowa jeśli posiadasz), logbook
  • Podstawowych lekarstw: Gripex, Ibuprom Zatoki, Cirrus, Stoperan, środki przeciwbólowe
  • Poszczególnych elementyów sprzętu nurkowego: własny komputer, bojka, latarka, pas balastowy
  • Zapasowych elementów sprzętu nurkowego: pasek do maski, pasek do płetwy, o-ringi do automatów oddechowych
  • Czegoś do czytania
  • Ochrony przeciwsłonecznej: krem, okulary, nakrycie głowy
  • Osoby posiadające dużą ilość sprzętów elektronicznych (kamery, aparaty…) powinny pamiętać o zabraniu przedłużacza z rozdzielaczem w celu ułatwienia ładowania kilku urządzeń naraz. (Gniazdka na łodzi są europejskie, nie ma konieczności zabierania przejściówek).
  • Na łodzi dostępny jest sprzęt audio oraz video, w związku z czym polecamy zabranie na safari ulubionej muzyki lub filmów.
  • Na uczestników safari czekają w kabinach ręczniki kąpielowe, jednak sugerujemy zabranie ze sobą szybkoschnącego ręcznika turystycznego.